tarafından Josh Bersin May 18, 2019

Çalışan Deneyimi: Düşündüğünüzden Daha Karmaşıktır (Ve Daha Önemlidir)

Bir hafta boyunca süren, İK Teknolojisi ve Çalışan Deneyimi konulu toplantıları henüz bitirdim ve size bazı düşüncelerimi iletmek istiyorum. Çalışan Bağlılığı konusu oldukça önemli ve aslında göründüğünden daha zordur.
Devamını Okuyun
tarafından Aykan Rasitoglu, MBA, Kurucu Ortak May 18, 2019

360 Derece Geri Bildirim Nedir?

360 derece geri bildirim, bir kişinin meslektaşlarından, amirlerinden, astlarından ve kendi başarısında kilit rol oynayan  diğer kişilerden samimi geri bildirim alması için güvenli bir ortam sağlayan bir gelişim sürecidir.
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak May 14, 2019

Değişmek İstemeyen İnsanları Nasıl Değiştirebiliriz ?

İş Ortağımız ve Vitalsmarts kurucularının hazırladığı Davranış Bilimciler video serisinde, (aşağıdan izleyebilirsiniz)  henüz çocuk sayılacak iki gençten, sigara içenlerle konuşması istendi Bu gençlerin amaçları sigara içenlerin sigarayı bırakmayı düşünmelerini sağlamaktı. Bu konuşmada iki farklı stratejiyi de kullandılar: “anlat” veya “sor”. […]
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Şen & Aykan Raşitoğlu May 13, 2019

Podcast: İş Yerinde Sessiz Kalmanın Maliyeti

Bu bölümde iş yerlerindeki Sessizlik Kültürü Hakkında konuştuk. Ayrıca kritik anlarda konuşmamanın, sessiz kalmanın ölümcül maliyetleri hakkındaki araştırma sonuçlarından bahsettik.
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak May 10, 2019

Terfiniz ile İlgili Yöneticiniz Samimi Davranmıyorsa

Sevgili Bahar, Yakın bir zamanda, direktörlüğe terfim geri çevrildi. Yöneticim, bu kararın mülakatta bulunan diğer kişilerin oyuyla verildiğini söyledi. Eğer onlar bu pozisyon için beni uygun görselerdi, bu durumda kendisinin beni zaten terfi ettirmek istediğini söyledi. Ben onun verilen kararla ilgili hesap verebilir davranmadığını hissettim ve […]
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak May 9, 2019

Liderlikte Dürüstlük, Bütünlük ve Güven Ne Anlama Gelir

Zamanımın önemli bir bölümünü, 360 derece Geri Bildirim Anketinden çıkan sonuçlar doğrultusunda liderlere koçluk yaparak geçiriyorum.  Liderlerin en fazla önem verdikleri konuların başında tutarlı şekilde Bütünlük ve Güven konusunun gelmesini umut verici buluyorum. 
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Şen & Aykan Raşitoğlu May 8, 2019

Podcast: Kaytaran İş Arkadaşları

Bu bölümde bir görevi yapmayı kabul eden ancak sonra bunu yapmayan🤦‍♂️, konuşmanıza rağmen bu davranışını tekrarlayan😡ve ayak sürüyen kişilerin bu pasif agresif davranışlarıyla nasıl başa çıkılır ve bu kişiler nasıl hesap verebilir kılınır bunun çözüm yollarını konuştuk?
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak May 7, 2019

Hastanelerde Hesap Verebilirlik Kültürü Nasıl Oluşturulur

Sevgili Bahar, Yaklaşık yetmiş hemşirelik büyük bir kadroyu yönetiyorum. Hesap verebilirliğin hiç olmadığı bir kültürü, tamamen hesap verilebilir hale getirmek için değişime nereden başlamalıyım?
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Şen & Aykan Raşitoğlu May 2, 2019

Podcast: Motivasyonsuz Çalışanlar

Bu bölümde motivasyonu düşük çalışanları, bunun sebeplerini, ''seni ne motive eder'' diye sorduğumuzda PARA diyen kişileri konuştuk. Ayrıca motivasyon bilimini, 16 temel insan ihtiyacını ve bu ihtiyaçları anlamanın önemini sizlere aktardık.
Devamını Okuyun
tarafından Aykan Rasitoglu, MBA, Kurucu Ortak April 30, 2019

Etkili Bir 360 Derece Geri Bildirim Süreci Nasıl Olmalı

Geri bildirim; performans, büyüme ve gelişmenin hayati bir parçasıdır. Kendimizi ve başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğimizi anlamak, etrafımızdakiler üzerinde nasıl bir etkimiz olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Tesir çemberimizde bulunan başkalarının algıları, bu algıların doğru veya yanlış olup olmadığına bakılmaksızın, başarı seviyemizi […]
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak April 29, 2019

Kaytaran İş Arkadaşınızı Hesap Verebilir Kılmanın 3 Yolu

Sevgili Kritik Beceriler, Bir görevi yapmayı kabul eden ancak sonra bunu yapmayan, konuşmama rağmen bu davranışını tekrarlayan ve ayak sürüyen kişilerin bu pasif agresif davranışlarıyla nasıl başa çıkabilirim? İmza: Bıkkın
Devamını Okuyun
tarafından Aykan Rasitoglu, MBA, Kurucu Ortak April 25, 2019

En İyi 360 Derece Geri Bildirim Uygulamaları

Uzun zamandan beri 360 derece geri bildirim anketleri ve sonuçlarıyla ilgili olarak koçluk yapıyoruz. Bu süre zarfında, 360 anketini en yaygın tuzaklardan kaçınarak, paranızın tam karşılığını alacak şekilde kullanmanın en iyi yöntemlerini bulduk.
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak April 23, 2019

Kontrolcü Olmadan İnsanları Nasıl Hesap Verebilir Tutarsınız

Sevgili Kritik Beceriler, Bulunduğum kurumda bir yönetici olarak, ne pahasına olursa olsun kontrolcülüğe, müdahaleciliğe (mikro yönetime) karşı direniyorum; böyle yönetilmek istemiyorum dolayısıyla ben de böyle yönetmek istemiyorum. Ancak, bu durum bazen kötüye kullanılabiliyor ve bu da bana çok iyi hissettirmiyor.
Devamını Okuyun
tarafından DAVID PRING-MILL April 19, 2019

Yapay Zeka Herkesin Dilinde Ama Acaba Aynı Şeyi mi Kastediyoruz?

2017’de yapay zeka, $12 milyarlık risk sermayesi yatırımı çekti. Yapay zeka uygulamalarının yararlarını daha yeni yeni keşfetmeye başlıyoruz. Amazon yakın zamanda, kasiyerlerin ve ödeme kuyruklarının yerine bilgisayar görüşünü, sensörleri ve derin öğrenmeyi koyduğu gerçek bir market açtı. Bir yanda yatırımlar, bir yanda medya, diğer yanda […]
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak April 16, 2019

Konuşmalı mı ? Konuşmamalı mı?

Sevgili Kritik Beceriler, Bazen bir kritik konuşma yapma ihtimalini düşündüğümde gerçekten buna değip değmeyeceğini merak ediyorum. Diğer kişinin değişme ihtimalinin olmadığını ve onun bana sinirlenebileceğini- hatta belki de benden acısını çıkarmaya çalışabileceğini- biliyorum, bu yüzden genel olarak açık konuşmak bana riskli geliyor. 
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Şen & Aykan Raşitoğlu April 15, 2019

Podcast: İş Yerinde Negatifliğin Nedenleri Ve Çözümleri

İş yerlerinde pozitif çalışanlar çoğunlukta olsalar bile, negatif davranan çalışanlardan olumsuz yönde etkileniyor. Negatiflik pozitifliğe baskın geliyor. Bulaşıcı bir şey olan negatiflik, pek çok işyerinin enerjisini adeta emiyor. Bu programda nedenlerini ve çözümlerini konuştuk
Devamını Okuyun
tarafından Aykan Rasitoglu, MBA, Kurucu Ortak April 14, 2019

Müşteri Deneyiminiz (CX) Neden Aslında Çalışan Deneyiminize (EX) Bağlıdır?

Mutlu müşteriler demek, başarılı bir kuruluş demektir. Fakat ideal Müşteri Deneyimi arayışında çoğu şirket en kritik noktayı, yani Çalışan Deneyimi’ni, göz ardı eder.
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Sen, Kurucu Ortak April 8, 2019

Saygıdeğer Olmayan Bir Yöneticiye Saygı Duyulabilir Mi?

Sevgili Bahar, Daha önce “Yönetici, eğer o kişiyle birlikteyken kendini güvende hissederse, karşısındaki kişiyi dinler” diye yazmıştın. Ayrıca iletişimde güvenli ortam oluşturmanın koşullarından birinin, yöneticinin kendisine saygı duyulduğunu hissetmesidir demiştin.
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Şen & Aykan Raşitoğlu April 7, 2019

Podcast: Hesap Verebilirlik Nedir?

Hesap verebilirlik; Bir kişinin vardığı sonuçlardan ve eylemlerinden sorumlu tutulması zorunluluğudur.
Devamını Okuyun
tarafından Bahar Şen & Aykan Raşitoğlu April 4, 2019

Podcast: İş Yerinde Duygusal Eşitsizlik

Sadece iddialı konuştuğumuz için iş arkadaşlarınız size karşı ayrımcılık yapsa ne hissederdiniz? Ne yazık ki, günümüz iş yerlerinde cinsiyet önyargıları inkar edilemez bir gerçek. Bu çalışma gösterdi ki, erkek meslektaşları kadar iddialı veya baskın olduklarında, kadınların diğer insanlar tarafından algılanan yetkinlik seviyeleri %35 oranında […]
Devamını Okuyun