What is Employee Engagement?

Employee engagement is an emotional state where employees feel passionate, energetic, and committed to their work. This translates into employees who give their hearts, spirits, minds, and hands to deliver a high level of performance to the organization. When we first look to join an organization, we may be enticed by some salary promises, the company brand, or cool perks. Important? Of course. But these factors, called “satisfaction elements,” don’t increase employee engagement. Engagement goes beyond satisfaction. Employee engagement occurs when we find meaning, autonomy, growth, impact, and connection–MAGIC–in what we do.

Infographic: MAGIC Five Keys to Unlock the Power of Employee Engagement


Employee Engagement is collaborative.

Employee engagement is a 50-50 proposition–a two-way street. Yes, the organization is responsible for creating an environment where engagement can flourish, but the employee has an equal responsibility to CHOOSE to be engaged.

Employee Engagement is MAGIC

The data–lots and lots of data–is what sets MAGIC apart. Over the years, DecisionWise has deployed assessments in thousands of organizations in more than 70 countries and in more than 30 languages. From these assessments, DecisionWise has built an engagement database of more than 28 million responses. MAGIC: Five Keys to Unlock the Power of Employee Engagement summarizes this research and provides a guide for managers to increase engagement.

Aykan Rasitoglu, MBA, Kurucu Ortak Aykan Rasitoglu, MBA, Kurucu Ortak

Bilgisayar Mühendisliği ve Yüksek Lisans eğitimi ile birlikte 15 yılı aşkın süre yerel ve çok uluslu teknoloji şirketlerinde önce bireysel sonrasında yöneticilik rollerinde bulundu. Teknolojinin gelecekte müşteri ve çalışan davranışlarının kökten değişeceğini ve şirketlerin bu noktada zorlanacağını uzun yıllar önce farkederek mevcut deneyim ve eğitimi üzerine yatırımını bu alana yaptı ve akabinde Success Program'ı kurdu. Yaklaşık 5 yıldır bu büyük dijital dönüşüme adapte olmaya çalışan firmaların CEO, CHRO, HR, Satış ve Pazarlama liderlerine yeni zihin, araçlar ve beceriler kazandırarak organizasyonların dengeli şekilde büyümelerine yardımcı olmakta ve danışmanlık vermekte.

Download Free Employee Engagement Survey

Join over 240,000 people who already use the Employee Engagement Surveys.